Jak na stavbu pergoly

Jak na stavbu pergoly

Jak na stavbu pergoly

Tento článek pojednává o tom, jak postupovat, pokud jsme se rozhodli pro stavbu pergoly. Pergoly jsou v dnešní době stále více oblíbené. Jsou ideálním místem pro odpočinek nebo posezení s přáteli.

  • určení vhodného místa pro stavbu pergoly
  • tvar a velikost pergoly
  • potřebný materiál
  • příprava materiálu
  • povrchová úprava
  • samotná stavba

1. Určení vhodného místa pro stavbu pergoly

Před samotnou stavbou si musíme nejdříve ujasnit, kam naši pergolu umístíme. Ideální umístění je na rovném terénu. Pokud se rozhodneme umístit pergolu na místo, kde rovný terén není, základové patky musíme před stavbou řádně vyrovnat.

2. Tvar a velikost pergoly

Pokud jsme se již rozhodli, kam pergolu umístíme, je načase si zvolit, jaký bude mít tvar a jakou velikost. To se samozdřejmě odvíjí i od zvoleného místa. Například zda bude pergola samostatně v prostoru nebo umístěna u opěrné zdi. Určitě je dobré nakreslit si plánek podle kterého budeme při stavbě pokračovat.

3. Potřebný materiál

Teď, když už víme jak bude pergola vypadat a kam ji umístíme, je načase si vypsat potřebný materiál. Pergoly se převážně staví ze smrkových vysušených hranolů. V dnešní době jsou oblíbeným stavebním materiálem sušené hoblované KVH hranoly, které jsou hezké napohled a je s nimi snadná manipulace. Zvolený materiál musí být dostatečně pevný. Pokud se rozhodneme pro případné zastřešení pergoly, musíme počítat například se zatížením střechy sněhem v zimních měsících. Při opláštění zase se sílou bočního větru. Dále budeme potřebovat kotevní patky, tesařské kování, spojovací materiál, barvu a další pomocný materiál.

4. Příprava materiálu

Když máme nachystán veškerý potřebný materiál, nařežeme si všechny hranoly na potřebnou délku a pod správným úhlem.

5. Povrchová úprava

Před nanášením barvy si nejprve všechny dřevěné prvky přebrousíme. Na první nátěr použijeme napouštědlo, které chrání dřevo proti dřevokazným a dřevo zabarvujícím houbám a plísním. Prodlužuje také životnost vrchního nátěru. Jako vrchní nátěr lze použít tenkovrstvou lazuru.

6. Samotná stavba

Nyní, když víme kam pergolu umístíme, jaký bude mít tvar, máme přichystaný všechen potřebný materiál, nařezané hranoly na požadovanou délku a vše natřené, můžeme začít se samotnou stavbou.

Nejprve si upevníme a vyrovnáme kovové patky. Kovových patek je více druhů. Některé se šroubují přímo do hlíny, jiné se upevňují do připravených betonových základů. Když máme patky usazené, vložíme do nich stojny a prošroubujeme je zavitovými tyčemi. Stojny v horní části spojíme pomocí tesařského kování s obvodovými hranoly. Následně stojnu a horní hranol zavětrujeme kratšími hranoly seřezanými pod úhlem. Tímto se celá konstrukce zpevní. Nyní na horní obvodový rám klademe krokve, které také připevníme tesařským kováním.

Nyní máme základní tvar naší nové pergoly. Pergolu můžeme dále opláštit nebo zastřešit, aby nás při odpočinku v ní neobtěžoval vítr nebo déšť.