Co jsou to KVH hranoly?

Co jsou to KVH hranoly?

Co jsou to KVH hranoly?

Název KVH je zkratkou německého slova Konstruktionsvollholz, které lze přeložit jako konstrukční stavební dřevo. Jedná se o sušený, hoblovaný hranol, který je vyráběn podle přesně stanovených norem.

Díky délkovému napojování tzv. cinkovým  spojem lze dosáhnout délek 13, ale i více metrů. Tento spoj však negativně neovlivňuje mechanické vlastnosti dřeva. Nejčastěji vyráběné délky jsou 5m, 8m a 13m. Hranoly se vyrábějí do průřezu 140×240. Pro větší dimenze se používají hranoly BSH.

KVH hranoly najdou využití v mnoha směrech a v dnešní době jsou stale více oblíbeným stavebním materiálem. Nejčastěji se vyrábějí v kvalite NSi (průmyslová kvalita), kde na některých místech nemusí být hoblování úplně dokonalé a mohou se objevovat mírné vzhledové vady. Tyto vady však neovlivňují mechanické vlastnosti. Pokud je tedy chcete použít na viditelné místo, stačí pouze některé části přebrousit a následně hranol povrchově upravit.

KVH hranol lze využít například:

  • při menších domácíh stavbách ( pergoly, altány, zahradní domky aj.)
  • dřevostavby
  • konstrukce dělících příček
  • při práci s obkladovými a podlahovými palubkami (výroba podkladového roštu)
  • výroba nabytku
  • a mnoho dalšího…

KVH hranoly jsou díky své vyšší přidané hodnotě dražší, než klasické řezivo z pily. Pokud byste však chtěli koupit klasické řezivo, které je potřeba vysušit, ohoblovat a práce k dosažení vzhledu KVH hranolu zabere spoustu času, cena by byla daleko vyšší.