Palubky – #8 Povrchová úprava

Palubky – #8 Povrchová úprava

Palubky – #8 Povrchová úprava

Povrchová úprava nejen palubek, ale i jiných dřevěných polotovarů je velmi důležitá. Především při použití v exteriéru. Povrchová úpravá dřevo chrání před vnějšími vlivy a prodlužuje jeho životnost. Díky mnoha odstínům a druhů barev také můžeme ovlivnit konečný vzhled dřeva.

Obkladové palubky

Pokud palubky používáme v exteriéru, je dobré pod samotnou barvu nanést ochranný nátěr, který chrání dřevo před dřevokaznými škůdci, plísní nebo houbami. Jako samotný nátěr se u obkladových palubek nejčastěji používají laky, tenkovrstvé lazury nebo olejové barvy. Nátěr se převážně provádí ve dvou vrstvách.

nátěr palubek

Podlahové palubky

Stejně jak u obkladových palubek i podlahové je dobré ochránit nátěrem proti houbám, škůdcům a plísním. Především pokud podlahové palubky používáme například jako podlahy k zahradním domkům a při dalším použití v exteriéru. Přápadné prasklé suky nebo drobné trhliny na ploše, které norma povoluje, je možné zamaskovat pružným tmelem. Jako nátěr se na podlahové palubky nejčastěji používájí olejové barvy nebo vosky. Jelikož podlahové palubky bývají často hodně namáhané a za nějaký čas již povrch nevypadá příliš vzhledně, je potřeba je po určité době renovovat. Celá plocha podlahy se přebrousí a nanese se nová vrstva povrchové úpravy. Interval renovace je zavislí na namáhání podlahy.

Fasádní palubky

Jelikož se fasádní palubky používají především v exteriéru, vždy se nejprve upravují ochrannou vrstvou proti houbám, škůdcům a plísním. Další vrstu tvoří již samotný nátěr. Nejčastěji se používají tenkovrstvé lazury a olejové barvy, používané také na dřevěné terasy.

Další možné přípravky na povrchvou úpravu dřeva naleznete v článku ZDE