Palubky – #6 Práce s podlahovými palubkami

Palubky – #6 Práce s podlahovými palubkami

Palubky – #6 Práce s podlahovými palubkami

Jak správně pracovat s obkladovými palubkami již víme z předchozího článku. Dnes se podíváme na to, jak správně pracovat s palubkami podlahovými. Zásadní pravidla jsou téměř stejná, ale určité změny tu jsou.

Než začneme…

Stejně jak u obkladových palubek je dobré nechat nakoupené podlahové palubky aklimatizovat jeden až dva týdny v místě, kde budou použity. Rozloženy a vybaleny z fólií. Tohle pravidlo platí téměř u každého dřevomateriálu. Díky tomu máme však dostatek času na zajištění a nachystání dalšího potřebného materiálu a pomůcek.

Než začneme s montáži je nutné si připravit barvu na povrchovou úpravu. Lze použít například laky, lazury, oleje nebo vosky a v případě potřeby také impregnační přípravek. Důležitý je si také připravit spojovací materiál. Na dřevěné podlahy se nejčastěji používají vruty, hřebíky nebo nastřelovací hřebíky. Abychom překryli dilatační spáru, je nutné si také připravit profilové lišty. Nezbytným pomocníkem bude také malá kotoučová pila, smirek, úhelník, metr, tužka, štětec, kladívko a další běžné pomůcky.

podlahové palubky

Pracovní postup

Podlahové palubky nejprve natřeme ze všech stran jednou vrstvou. Pokud bychom palubky používali například do zahradního domku, je dobré je také natřít ochrannou impregnační vrstvou proti plísním, hnilobě a škůdcům. Natřené palubky si nyní můžeme nařezat na požadované délky s tím, že musíme odečíst minimálně 5 mm z každé strany, abychom tak vytvořili dilatační spáru. Řez následně zabrousíme smirkovým papírem. Pokud je daná plocha příliš dlouhá a palubky nám nevyjdou na délku z jednoho kusu spoje, vždy překládáme podobně jako cihly. Díky tomu se plocha zpevní a spoje se nebudou zvedat. To stejné platí i u palubek obkladových. Palubky připevňujeme vybraným spojovacím materiálem na každou příčku podkladového roštu. Tedy po 50 – 80 cm.

Dokončení 

Nyní již zbývá pouze pár kroků k dokončení. Nejprve si celou plochu přebrousíme vibrační bruskou. Tím se celá plocha sjednotí a odstraní se případné výstupky u spojů mezi jednotlivými palubkami. K překrytí dilatační spáry, která vznikla kolem obložené plochy, použijeme přichystané profilové lišty. Ty se nejčastěji upevňují kolařskými hřebíčky. Celou plochu důkladně očistíme od prachu vzniklém při broušení podlahy a naneseme druhou vrstvu nátěru.

Dřevěná podlaha dodá vašemu prostoru příjemný vzhled a poslouží mnoho lel.