Renovace dřevěné terasy svépomocí

Renovace dřevěné terasy svépomocí

Máte dřevěnou terasu několik sezón a nemá už takový „lesk“ jako dříve? Poradíme vám, jak terasu renovovat, aby vám dělala radost i nadále.

Terasová prkna před renovací

Prvním krokem bude očištění a oživení povrchu.

K tomu nám poslouží tzv. odšeďovač. Tento výrobek nabízíme od značky Adler nebo Osmo. V případě, že dřevo není zašedlé a chcete pouze oživit barvu, může se povrch pouze omýt a očistit kartáčem bez aplikace odšeďovače.

  • Nejprve si celou plochu terasy důkladně očistíme od prachu a nečistot. K tomu nám dobře poslouží vodní vysokotlakový čistit. 
  • Pokud máme plochu čistou a dostatečně vlhkou, naneseme odšeďovač. Ten naneseme štětcem nebo kartáčem na celou plochu a necháme přibližně 20 minut působit. 
  • Po uplynutí doby působení povrch odrhneme kartáčem na podlahu (rejžákem“) a důkladně omyjeme.
  • U silně zbarvených ploch je možné tento krok opakovat.
  • Terasu necháme 2-3 dny oschnout a můžeme nanášet nový nátěr.

Následuje ošetření dřevěné terasy olejem.

NÁŠ TIP: Terasová prkna doporučujeme vždy ošetřovat terasovým olejem s barevným pigmentem. Díky tomu je dřevo lépe chráněné a povrch bude delší dobu vypadat lépe. Bezbarvý olej nemá tak dobré účinky a životnost je mnohem kratší.  

Terasové oleje jsou přípravky speciálně určené na ošetření dřevěných povrchů teras v exteriéru. Dřevo bude chráněno před vodou a nečistotami. Díky barevnému pigmentu bude barva povrchu sjednocena. Doporučujeme použít terasové oleje OSMO nebo Adler Pullex Bodenöl.

  • Terasový olej nanášíme na dřevo štětcem nebo kartáčem ve směru vláken dřeva.
  • Na dřevo bez povrchové úpravy se nanášejí dva nátěry. Při oživení původního nátěru lze aplikovat pouze jeden nátěr.
  • Doba schnutí oleje je cca 12 hodin v závislosti na počasí.
Nátěr dřevěné terasy olejem

Nejste si jistí správným odstínem terasového oleje? Neváhejte nás navštívit na naší prodejně a vzorky vám rádi ukážeme. Rádi vám také zašleme technický list k požadovanému přípravku.

NÁŠ TIP: Chcete dosáhnout „starého“ šedého odstínu terasy? Doporučujeme dřevo ošetřit šedým terasovým olejem. Díky aplikaci oleje bude dřevo méně sesychat, praskat a bude mít delší životnost.

Jak vidíte, renovace dřevěné terasy není žádnou velkou vědou. Věříme, že to zvládne opravdu každý a v případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Na video návod z renovace terasy pomocí přípravků značky OSMO a Adler se můžete podívat ve videu níže.