Výběr terasových prken

Výběr terasových prken

Výběr terasových prken

Ať už stavíte novou terasu, balkón nebo molo, vždy je dobré pořádně si rozmyslet z jaké dřeviny terasová prkna použijete. Čím kvalitnější terasová prkna budou, tím déle Vám vydrží. S kvalitou samozřejmě stoupá i cena, ale pokud neplánujete terasu za pár let přestavovat, investice do kvalitnějších dřevin se vyplatí.

Terasová prkna mají mnoho využití. Tady jsou některá z nich:

  • terasy
  • balkóny
  • mola k bazénům a jezírkům
  • zimní zahrady
  • podlaha do zahradních altánů, pergol
  • zahradní chodník
  • výplně vrat, brán, plotů

Zde je popis jednotlivých dřevin:

Evropský modřín

evropsky-modrin

Evropský modřín patří mezi nejlevnější varianty pro použití na terasu. Nižší cena souvisí s horší kvalitou, vlastnostmi a kratší životností než je to například u Sibiřského modřínu nebo exotických dřevin. Dřevo v našem podnebí roste poměrně rychle a oproti dřevu, které roste pomaleji v chladnějším podnebí má menší hustotu, hmotnost a pevnost.

Země původu: Střední Evropa
Barva: světlá, načervenalá
Povrch: oboustranně drážkovaný
Hustota: 500 kg/m3

Sibiřský modřín

sibirsky-modrin

Sibiřský modřín je skvělou alternativou mezi běžnými dřevinami, jako je Borovice či Evropský modřín a exotickými dřevinami, jako například Massaranduba, Bangkirai, Ipe a další. Borovice i Evropský modřín jsou sice levnější, ale co se týče životnosti a kvality horší. Naopak exotické dřeviny vynikají vysokou živostnotí a kvalitou, ale ceny jsou mnohem vyšší. Dřevo Sibiřského modřínu vyniká svou krásnou struktůrou. Jeho letokruhy jsou daleko hustější než je to například u Evropského modřínu. Sibiřský modřín je dřevo s vysokým obsahem pryskyřice a díky tomu se považuje za nejodolnější dřevinu z jehličnatých stromů na světě.

Země původu: severské země
Barva: světlá, nažloutlá
Povrch: oboustranně drážkovaný
Hustota: 700 kg/m3

Bangkirai

bangkirai-terasa

Bangkirai patří mezi nejoblíbenější exotická dřeva používaná na terasy. Vyniká svým jedinečným vzhledem a vynikajícími vlastnostmi. Oproti dřevu massaranduby má menší sesychavost a lepší tvarovou stálost. Exotické dřevo má také výhodu v menší tvořivosti třísek.  Konečný vzhled se dá upravit povrchovou úpravou, nebo je možné zanechat dřevo surové v přírodní barvě. Při kvalitní údržbě, terasy z exotických dřevin vydrží i 30 let.

Země původu: Indonésie, Malajsie, Thajsko, Vietnam…
Barva: hnědá místy nažloutlá, časem dřevo mění barvu na šedo-stříbrnou
Povrch: jemná drážka / hrubá drážka, jemná drážka / hladký povrch
Hustota: 850 – 1100 kg/m3

Massaranduba

massaranduba

Massaranduba je velmi těžké a tvrdé dřevo. Dřevina se vyznačuje dlouhou životností a vysokou odolností. Ve dřevě se mohou vyskytovat otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Používá se především na silně namáhané povrchy.

Země původu: Jižní Amerika, Střední Amerika
Barva: tmavá, červenohnědá
Povrch: oboustranně drážkovaný
Hustota: 1200 kg/m3

Doufám, že Vám tento článek s výběrem terasových prken pomohl. Pokud máte ještě nějaké dotazy, neváhejte mě kontaktovat nebo přímo navštívit na prodejně v Sivicích.