Výběr terasových prken

Výběr terasových prken

Ať už stavíte novou terasu, balkón nebo molo, vždy je dobré pořádně si rozmyslet z jaké dřeviny terasová prkna použijete. Čím kvalitnější terasová prkna budou, tím déle Vám vydrží.

S kvalitou samozřejmě stoupá i cena, ale pokud neplánujete terasu za pár let přestavovat, investice do kvalitnějšího materiálu se vyplatí.

Terasová prkna mají mnoho využití. Tady jsou některá z nich:

 • terasy
 • balkóny
 • mola k bazénům a jezírkům
 • zimní zahrady
 • podlaha do zahradních altánů, pergol
 • zahradní chodník
 • výplně vrat, brán, plotů

Nejčastější dřeviny, které se používají na terasu jsou

 • Borovice
 • Thermo borovice
 • Evropský modřín
 • Sibiřský modřín
 • Bukit
 • Merbau
 • Garapa
 • Bangkirai
 • Massaranduba
 • Ipe
 • Teak

Níže naleznete popis jednotlivých dřevin

Borovice

Borovice patří k nejlevnějším materiálům, které se používají na terasu. Borovice má nízkou cenu, ale také né moc dobrou kvalitu a životnost. Tento materiál je vhodný hlavně na kryté a  málo namáhané terasy.

Země původu: Střední Evropa
Barva: načervenalá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 450 kg/m3

Thermo borovice

Thermo borovice je oblíbená hlavně kvůli svojí tvarové stálosti a nízké hmotnosti. Díky tepelné úpravě dřevo získá výrazně zlepšenou rozměrovou stabilitu a tím se snižuje náchylnost dřeva k deformacím resp. k bobtnání a následnému smršťování dřeva. Dřevo vykazuje zvýšenou odolnost vůči hnilobě, plísním a zároveň i zlepšené izolační vlastnosti. 

Země původu: Evropa, převážně Finsko
Barva: tmavě hnědá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 450 kg/m3

Evropský modřín

Evropský modřín patří mezi levnější varianty pro použití na terasu. Nižší cena souvisí s horší kvalitou, vlastnostmi a kratší životností než je to například u Sibiřského modřínu nebo exotických dřevin. Dřevo v našem podnebí roste poměrně rychle a oproti dřevu, které roste pomaleji v chladnějším podnebí má menší hustotu, hmotnost a pevnost.

Země původu: Střední Evropa
Barva: světlá, načervenalá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 550 kg/m3

Sibiřský modřín – NÁŠ TIP

Sibiřský modřín je skvělou alternativou mezi běžnými dřevinami, jako je Borovice či Evropský modřín a exotickými dřevinami, jako například Garapa, Massaranduba, Bangkirai, Ipe a další. Borovice i Evropský modřín jsou sice levnější, ale co se týče životnosti a kvality horší. Naopak exotické dřeviny vynikají vysokou živostnotí a kvalitou, ale ceny jsou mnohem vyšší. Dřevo Sibiřského modřínu vyniká svou krásnou struktůrou. Jeho letokruhy jsou daleko hustější než je to například u Evropského modřínu. Sibiřský modřín je dřevo s vysokým obsahem pryskyřice a díky tomu se považuje za nejodolnější dřevinu z jehličnatých stromů na světě.

Země původu: severské země, převážně Rusko
Barva: světlá, nažloutlá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 650 – 700 kg/m3

NÁŠ TIP: Při povrchovém ošetření terasového materiálu, zvýrazníte kresbu dřeva a prodloužíte jeho životnost. Doporučujeme terasové oleje od značky Adler a Osmo

Bukit

Bukit je dřevo na terasy patřící do kategorie Dark Red Meranti. Jedná se o dřevinu označovanou jako lehké tvrdé dřevo. Jednotlivá bukitová prkna se mírně liší nejen odstínem, ale mohou mít i jinou hmotnost v závislosti na části stromu, z níž byla prkna vyrobena. Hmotnostní rozdíly jsou u bukitových prken přirozené stejně tak, jako jejich barevná rozmanitost.

Země původu: jihovýchodní Asie
Barva: šedorůžová až hnědo červená podle části kmene.
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 500 – 700 kg/m3

Merbau

Dřevo Merbau je všeobecně pokládáno za pevné a velmi tvrdé. Je v každém ohledu velmi trvanlivé a po vysušení je stabilní. Díky vysoké hustotě a extrémně vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek má dlouhou životnost.

Země původu: jihovýchodní Asie
Barva: hnědá až načervenalá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 750 – 850 kg/m3

Garapa – NÁŠ TIP

Garapa je světle žlutohnědé dřevo, které na vzduchu na povrchu částečně tmavne na středně hnědou barvu. Garapa má převážně přímé vláknění. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené, nejsou však silně markantní. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek. Exotické dřevo má také výhodu v menší tvořivosti třísek.

Země původu: Jižní Amerika
Barva: světlá žlutohnědá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 850 – 950 kg/m3

NÁŠ TIP: Při stavbě terasy používejte vždy podkladové hranoly ze stejného nebo co nejvíce podobného dřeva. Je to důležité kvůli stejným vlastnostem, především rovnoměrnému bobtnání a smršťování dřeva.

Bangkirai

Bangkirai patří mezi oblíbená exotická dřeva používaná na terasy. Vyniká svým jedinečným vzhledem a vynikajícími vlastnostmi. Oproti dřevu massaranduby má menší sesychavost a lepší tvarovou stálost. Konečný vzhled se dá upravit povrchovou úpravou, nebo je možné zanechat dřevo surové v přírodní barvě. Při kvalitní údržbě, terasy z exotických dřevin vydrží i 30 let.

Země původu: Asijské země jako Indonésie, Malajsie, Thajsko, Vietnam…
Barva: hnědá místy nažloutlá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 850 – 1100 kg/m3

Massaranduba

Massaranduba je velmi těžké a tvrdé dřevo. Dřevina se vyznačuje dlouhou životností a vysokou odolností. Ve dřevě se mohou vyskytovat otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Používá se především na silně namáhané povrchy.

Země původu: Jižní Amerika, Střední Amerika
Barva: tmavá, červenohnědá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 1100 kg/m3

IPE

Terasové dřevo Ipe je světle až tmavě čokoládově hnědé, občas přechází do olivově hnědého odstínu. Ipe patří k nejtvrdším dřevinám na světě. Je v každém ohledu velmi trvanlivé a po vysušení je stabilní. Díky vysoké hustotě a extrémně vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek má dlouhou životnost.

Země původu: Jižní Amerika, Střední Amerika
Barva: čokoládově hnědá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 1200 kg/m3

Teak

Teak si rozhodně zasluhuje svoji skvělou pověst, kterou mu vynesla jeho pevnost, trvanlivost, stabilita v proměnlivých atmosférických podmínkách a vynikající dekorativní vzhled. Dřevina Teak má úzké, světle žlutohnědé bělové dřevo a tmavé zlatohnědé jádrové dřevo, které na vzduchu na povrchu tmavne na středně nebo tmavě hnědé. Teak má převážně přímé vláknění. Teak lze dobře opracovávat.

Země původu: Jižní a jihovýchodní Asie
Barva: žlutohnědá
Nabízené profily naleznete ZDE
Hustota: cca 600 – 700 kg/m3

NÁŠ TIP: Stále nejste rozhodnuti, jakou dřevinu na terasu použít? Neváhejte se zastavit u nás na prodejně v Sivicích u Brna, kde máme všechny uvedené dřeviny vyvzorované na vnitřním i venkovním vzorníku. Můžete tak vidět, jak se dřevo mění v čase.

Doufáme, že Vám tento článek s výběrem terasových prken pomohl. Pokud máte ještě nějaké dotazy, neváhejte nás kontaktovat nebo přímo navštívit na prodejně v Sivicích.

Máte dotaz k některému materiálu? Neváhejte nás kontaktovat


  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Telefon (vyžadováno)

  Vaše zpráva

  Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  UŽITEČNÉ ČLÁNKY Z NAŠÍ PORADNY: