Palubky – #7 Práce s fasádními palubkami

Palubky – #7 Práce s fasádními palubkami

Palubky – #7 Práce s fasádními palubkami

Pokud se rozhodnete pro dřevěnou fasádu jistě neudělá krok špatnou cestou. Dřevěné fasády jsou díky svému jedinečnému vzhledu stále více oblíbené a nejsou již spojovány jen s horskými chalupami. Je však nutné nechat si od zkušeného projektanta nebo architekta navrhnout přesnou skladbu fasády.

Než začneme…

Nejprve je nutné si správně připravit podkladový rošt, na kerý budeme následně palubky přidělávat. Rošt musí být vytvořen tak, aby za fasádou mohl proudit vzduch směrem nahoru a mohl nahoře unikat. Fasáda tak bude přírodně odvětraná a nebude se za ní držet vlhkost. Důležitá je také vzdálenost jednotlivých příček roštu. Ta se odvíjí od použitého druhu fasádních palubek a to jak od síly palubek, tak od použitého profilu.

Tloušťka 19 mm Tloušťka 21 mm Tloušťka 27 mm
Palubky s perem a drážkou max. 80 cm max. 90 cm max. 120 cm
Palubky bez pera a drážky max. 60 cm max. 70 cm max. 90 cm

Je důležité, aby byl přichystaný rošt rovný. Od kvality roštu se odvíjí výsledný vzhled celé fasády. Na podkladový rošt je ideální použít hranoly ze stejné dřeviny jako fasádní palubky, jelikož má každé dřevo odlišné vlastnosti. Rošt je také nutné ošetřit proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu.

fasádní palubky

Pracovní postup

Když máme přichystaný podkladový rošt, je nutné na všechny palubky nanést přípravek proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu. Poté lze nanést první vrstvu povrchové úpravy, na kterou lze použít tenkovrstvou lazuru nebo olejovou barvu. Barvu ju nutné nanést i do řezů, jelikož jimi do palubek vniká vlhkost nejrychleji. Palubky s perem klademe vždy perem vzhůru. Jelikož je dřevo přírodní materiál, který stále pracuje, nezasouváme pero a drážku úplně nadoraz, aby nedošlo k vyboulení fasády. Palubky kotvíme kvalitním nerezovým spojovacím materiálem. Lze použít vruty, nastřelovací křebíčky nebo speciální úchyty. Otvor na spodní a horní části fasády je nutné opatřit mřížkou, aby nedošlo ke vniknutí hlodavců nebo ptáků za fasádu.

Dokončení

Rohy fasády lze zakončit hned několika způsoby. Tohle jsou základní z nich…

  1. Olištování masivní rohovou lištou nebo k sobě kolmo slepenými prkny tvořící lištu. Nevýhodou je zátékání vody při dešti a špatné vysychání.
  2. Rohy se nechají přiznané s tím, že kraje palubky se seříznou pod 45°a tvoří tak přiznaný roh. Palubky se nepřiráží k sobě a tím konce rychle vysychají po případném dešti.